ماندگاری مواد ضد عفونی کننده

ماندگاری مواد ضد عفونی کننده

احتمالاً شما هم چند محصول پاک کننده و ضد عفونی کننده زیر سینک ظرفشویی خود دارید. بدون نگاه کردن به برچسب های پشتی آنها، آیا می دانید هر محصول چقدر ماندگاری دارند و برای اینکه به طور کامل سطوح را ضدعفونی کنند، چقدر زمان نیاز دارند؟

مطالعه بیشتر: پمپ غلیظ پاش در مواد ضدعفونی کننده

ما اغلب فکر می کنیم که صرفا آغشته کردن یک سطح به یک محصول ضد عفونی کننده و پاک کردن آن باعث می شود که سطح ضدعفونی شود و باکتری های مضری که پس از کارهایی مانند بریدن مرغ خام روی سطوح هستند و ویروس های سرماخوردگی و آنفولانزا از بین بروند. اما اغلب افراد به درستی از ضدعفونی‌کننده‌ها استفاده نمی کنند که منجر به رشد باکتری‌های خطرناکی مانند E.Coli، Salmonella و غیره می‌شود.

اکثر پاک کننده ها ضد عفونی نمی کنند و بیشتر ضدعفونی کننده ها تمیز نمی کنند.

درک تمایز بین تمییز کردن و ضدعفونی کردن مهم است. تمییز کردن به حذف فیزیکی یا مکانیکی کثیفی و بخشی از میکروب ها روی یک سطح معین و کاهش میزان کلونی میکروب ها به سطح کمتر خطرناک است اشاره دارد. اما ضدعفونی کردن به معنای از بین بردن تمام باکتری ها و ویروس های موجود روی یک سطح است.

مدت زمان مناسب برای از بین رفتن میکروب ها

تمام محصولات ضدعفونی کننده باید برای مدت زمان مشخصی روی سطح مرطوب بمانند تا همه باکتری ها و ویروس ها را از بین ببرند. این موضوع به عنوان “زمان کشتن” و یا “زمان تماس” نامیده می شود. با اینکه استفاده از دستمال‌های ضدعفونی‌کننده راحتتر از استفاده از مواد ضدعفونی کننده به نظر می‌رسد، اما واقعیت چیز دیگری است. اکثر افراد به درستی از این دستمال ها استفاده نمی کنند و آنها را بسیار کمتر از آنچه تصور می شود در مبارزه با باکتری های بیماری زا موثر هستند.

مدت زمان مناسب برای از بین رفتن میکروب ها

مدت زمانی که یک ضد عفونی کننده نیاز دارد تا میکروب ها را از بین ببرد بسته به محصول متفاوت است. به یاد داشته باشید که ضدعفونی کننده ها فقط در حالت خیس کار می کنند. اگر یک ماده ضد عفونی کننده به سرعت خشک شود، مقررات EPA حکم می کند که باید تا رسیدن به زمان لازم برای کشته شدن میکروب ها، مجددا از آن استفاده شود.

محصولات ضدعفونی کننده چگونه میکروب ها از بین می برند؟

محصولات ضد عفونی کننده اغلب می توانند دارای سطح الکل بالایی باشند که برای از بین بردن باکتری ها و ویروس ها از طریق تجزیه پروتئین های سلولی استفاده می شود. با این حال، الکل می تواند باعث تبخیر سریع مایع شود و اگر قبل از اتمام زمان کشتن خشک شود، آن را بی اثر می کند.

سفید کننده ها باکتری ها را از طریق اکسیداسیون سلول ها از بین می برد. اما هم سفید کننده و هم الکل می توانند به سطوح خاصی آسیب بزنند و رنگ آنها را تغییر دهند.

اگر قبل از اتمام زمان کشتن سطحی که می خواهید آن را ضدعفونی کنید خشک شود، ضدعفونی به طور کامل انجام نمی شود.

چقدر طول می کشد تا یک ضدعفونی کننده ویروس کرونا(SARS-CoV-2) را از بین ببرد؟

مدت زمانی که محصول ضدعفونی کننده باید روی سطح بماند، بسته به نوع محصول متفاوت است و می توانید مدت زمان استاندارد را روی برچسب بسته بندی محصول پیدا کنید. اما در مورد اسپری های ضدعفونی کننده دست، گفته میشود که باید برای حدود 10 ثانیه پس از زدن اسپری، دست های خود را بهم بمالید تا ویروس کرونا از بین برود.

محصولات ضدعفونی کننده چقدر عمر می کنند؟

ضدعفونی کننده های الکلی که این روز ها به دلیل شیوع بیماری کرونا بسیار طرفدار دارند، معمولا حاوی 60 یا 70 درصد الکل می باشند. از آنجایی که الکل به سرعت تبخیر می شود و ظروفی که برای نگهداری این محصولات ضدعفونی کننده استفاده می شوند عایق نیستند، پس ممکن است با گذر زمان میزان الکل موجود در محصول کاهش یابد.

زمانی که میزان الکل موجود در محصولات ضدعفونی کننده به کمتر از 90 یا 95 درصد برسد، عمر محصول به پایان رسیده است.

محصولات ضدعفونی کننده چقدر عمر می کنند؟

طبق چیزی که روی اکثر محصولات ضدعفونی کننده نوشته شده است، معمولا این محصولات 3 سال تاریخ انقضا دارند و بعد از آن اثربخشی آنها بسیار پایین می آید.

ماندگاری مواد سفیدکننده ها

موادی مانند سفیدکننده ها که از آنها برای ضدعفونی سطوح استفاده می شود، معمولا یک سال تاریخ انقضا دارند. البته دمای محیطی که این محصولات در آن نگهداری می شوند هم مهم است. طبیعی است که اگر دمای محیط بالاتر از 20 درجه سانتی گراد باشد، محصول زودتر اثربخشی خود را از دست می دهد.

چرا تاریخ انقضا؟

از آنجایی که ضعیف شدن یا خراب شدن محصولات ضدعفونی کننده به مرور زمان اتفاق می افتد و حتی زمانی که محصول ضدعفونی کننده قدرت استریلیزاسیون خود را از دست می دهد ممکن است علامت خاصی بروز نکند، شرکت ها تاریخ انقضای حدودی محصولات خود را اندازه گیری و روی محصول درج می کنند.

به همین دلیل است که وقتی تاریخ انقضای یک محصول رد می شود، توصیه می شود که دیگر از آن استفاده نکنید. چون شاید محصول تاریخ انقضا گذشته بتواند برخی از میکروب ها را از بین ببرد، اما ضدعفونی کامل و از بین بردن میکروب های قویتری مانند کرونا انجام نمی شود.

جمع بندی

بهترین خط دفاعی شما در برابر بیماری ها تمیز کردن موثر و ضدعفونی کننده ها هستند. بنابراین همیشه به برچسب های روی محصولات توجه کنید تا هم از تاریخ انقضای آن مطلع باشید و هم از نحوه استفاده از محصول و مدت زمانی که باید محصول را روی سطح بماند آگاه شوید.

شرکت سپیدار پمپ یکی از شرکت های پیشرو در این زمینه است که برای محصولات مختلفی مانند مایع دستشویی و اسپری ها پمپ های با کیفیت می سازد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به قسمت تماس با ما مراجعه کنید.

منابع

https://simplegreen.com/news-and-media/effective-disinfecting/

https://healthalerts.stanford.edu/covid-19/faq/how-long-does-it-take-for-a-disinfectant-to-kill-the-novel-coronavirus-sars-cov-2/

https://laist.com/news/coronavirus-how-long-does-a-disinfectant-wipe-work

 

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *