محصولات شوینده مضر در بارداری

محصولات شوینده مضر در بارداری

محصولات شوینده بهداشتی مضر در بارداری

مقدمه

آیا تمام محصولات شوینده خطرناک هستند؟

محصولات شوینده مضر در بارداری

چگونه می توانم از خطر مواد شوینده بهداشتی درامان باشم؟

ایمن تمیز کنید.

جمع بندی

منابع

مقدمه

وقتی باردار باشید، می‌خواهید هر کاری که از دستتان برمی آید انجام دهید تا سلامت کودکتان به خطر نیفتد. احتمالا می دانید که اکثر محصولات پاک کننده حاوی مواد سمی هستند. اما آیا استفاده از آنها در دوران بارداری بی خطر است؟ پاسخ به این سوال کمی پیچیده است.

آیا تمام محصولات شوینده خطرناک هستند؟

تعداد کمی از محصولات شوینده بهداشتی حاوی موادی هستند که خطر ابتلا به ناهنجاری های مادرزادی را در جنین بالا می برند. بیشتر این مواد هم پاک کننده های سنگین مانند پاک کننده اجاق گاز است. محققان نگران این موضوع هستند که این مواد روی جنین تاثیر بگذارد. اما هنوز 100 درصد مشخص نشده است که آنها “ناامن” هستند، البته بی ضرر بودن آنها هم  100٪ ثابت نشده است.

مطالعه‌ای که توسط اداره بهداشت ایالت نیویورک انجام شد نشان داد که زنانی که به عنوان سرایدار یا نظافتچی کار می‌کردند، به‌طور متوسط ​​احتمال بیشتری برای داشتن فرزندی با نقص مادرزادی داشتند. قرار گرفتن در معرض سموم و مواد شیمیایی یک عامل رایج برای افزایش خطر ابتلا به بیماری های مادرزادی است.

حذف کامل تمام مواد شیمیایی از محل کار و زندگی تقریبا غیرممکن است. اما اگر مواد مضر را بشناسید، می توانید از خود و کودکتان به بهترین شکل محافظت کنید.

محصولات شوینده مضر در بارداری

در ادامه چند دستورالعمل در مورد بدترین و بهترین محصولات پاک کننده برای استفاده در دوران بارداری آورده شده است.

محصولات شوینده مضر در بارداری

از تمیزکاری با محصولات حاوی گلیکول اتر خودداری کنید

محصولات حاوی گلیکول اتر احتمالاً سمی ترین موادی هستند که در محصولات پاک کننده خانگی یافت می شوند و با سقط جنین، کاهش باروری مردان و نقص های مادرزادی مرتبط هستند. ممکن است اسامی دیگر آن مانند 2-butoxyethanol (EGBE) و methoxydiglycol (DEGME) را روی بطری مواد شوینده ببینید. اکثر پاک کننده های اجاق گاز حاوی گلیکول اترها هستند.

کدام ضدعفونی کننده های دست باعث مسمومیت می شود؟

سعی کنید از محصولات حاوی فتالات اجتناب کنید

قرار گرفتن در معرض فتالات قبل از تولد ممکن است خطر ناهنجاری های مادرزادی تولید مثل را در کودکان پسر افزایش دهد. معمولا در محصولات شوینده بهداشتی خبری از فتالات ها نیست. اما اگر محصول موردنظر “عطری” باشد، احتمال اینکه در آن فتالات وجود داشته باشد بالا می رود. مشخص ترین محصولی که باید حواستان به آن باشد، نرم کننده ها و مایع های لباس شویی هستند. چون تمام روز لباس هایی که به عطر این مواد آغشته هستند را بر تن می کنید.  یک مطالعه نشان داد که زنان بارداری که به طور منظم از نرم کننده پارچه استفاده می کردند، سطوح بالاتری از نوع خاصی از فتالات در ادرار خود داشتند.

مراقب پارابن باشید

بی ضرر بودن یا نبودن پارابن های موجود در محصولات پاک کننده موضوعی مورد بحث در جامعه علمی است. اما تا به حال مطالعات حیوانی نشان داده است که بوتیل پارابن ممکن است به باروری مردان آسیب برساند.

در صورت امکان از اسپری و پاک کننده های آئروسل خودداری کنید

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که قرار گرفتن در معرض اسپری های پاک کننده ممکن است خطر ابتلا به آسم را در جنین افزایش دهند. کلر، گلیکول و گلیکول اتیلن، هیدروکسید سدیم (سود سوزآور)، پلیمرهای اکریلیک و ترپن ها از جمله این مواد هستند.

دور خوشبوکننده های هوا را خط بکشید

درست مانند اسپری پاک‌کننده‌ها، قرار گرفتن در معرض خوشبوکننده‌های هوا هم با افزایش خطر ابتلا به آسم و مشکلات تنفسی در جنین همراه است. یکی از مشکلات اساسی در خوشبوکننده های هوا، احتمال وجود فتالات در آنها است. بنابراین باید در هنگام بارداری از مصرف آنها اجتناب کنید و خطرات محصولات ضدعفونی کننده معطر را جدی بگیرید.

چگونه می توانم از خطر مواد شوینده بهداشتی در امان باشم؟

می توانید محصولات پاک کننده خانگی خود را بسازید. می توانید از ترکیب مواد ساده ای مانند سرکه و آب یا جوش شیرین و آب استفاده کنید. این مواد چربی و لک های سطوح را به خوبی از بین می برند و اثرات خطرناک مواد شوینده شیمیایی را هم ندارند.

ایمن تمیز کنید

اقداماتی وجود دارد که می توانید هنگام تمیز کردن در دوران بارداری انجام دهید تا خود و کودکتان را از آسیب در امان نگه دارید.

محصولات شوینده مضر در بارداری

مرحله 1: مطمئن شوید که در محل تمیزکاری تهویه خوبی دارید.

مرحله 2: برای محافظت از پوست خود از دستکش و لباس محافظ استفاده کنید.

مرحله 3: همیشه برچسب های هشدار و دستورالعمل روی محصولات را بخوانید.

مرحله 4: هرگز مواد شیمیایی مختلف مانند آمونیاک و سفید کننده را با هم مخلوط نکنید. این کار می تواند باعث آزاد شدن گازهای سمی شود.

مرحله 5: سعی کنید فر را تمیز نکنید. زیرا فضای آن بسیار تنگ است و تهویه مناسبی ندارد.

مرحله 6: بهتر است از همسر خود بخواهید که در این دوران وظیفه ی تمیزکاری را به عهده بگیرد.

مواد تشکیل دهنده ی محصول را بررسی کنید و در صورتی که ماده ی پرخطری در آن بود، از محصول دیگری استفاده کنید. لازم نیست خیلی نگران باشید، اکثر محصولات شوینده بهداشتی که امروزه در فروشگاه ها پیدا می شوند، مضر نیستند.

جمع بندی

قرار گرفتن در معرض انواع مواد شیمیایی مختلف بخشی از زندگی روزمره ما شده است. امکان ندارد که در دنیای امروز، بتوانید به طور کامل از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی جلوگیری کنید.

بهترین کار این است که استفاده از این مواد شوینده را تا جای ممکن محدود کنید و اگر می توانید دنبال جایگزین های خانگی برای آنها باشید. برای اینکه احتمال بروز آسیب در جنین خود را به حداقل برسانید، حتما هنگام تمیز کردن خانه از دستکش استفاده کنید، برچسب روی محصول را مطالعه کنید و از دستورالعمل آن پیروی کنید.

منابع:

verywellfamily

pregnancybirthbaby

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *