کرم های کلاژن ساز و جوانساز پوست

کرم های کلاژن ساز و جوانساز پوست

مقدمه

این روزها دیده می شود که افراد مشهور از مکمل های کلاژن، کرم های کلاژن ساز و جوان کننده پوست به عنوان کلیدی برای داشتن پوستی صاف استفاده می کنند. کلاژن فقط برای ایجاد پوستی سالم و جوان مفید نیست، بلکه برای استخوان ها و مفاصل شما نیز مهم است.

در این مقاله آنچه باید در مورد کلاژن و کرم های کلاژن ساز بدانید آورده ایم. با مطالعه این مقاله می توانید تمام اطلاعات مهم در مورد کرم های جوان کننده پوست یکجا به دست آورید.

کلاژن چیست؟

کلاژن پروتئین اصلی در بافت‌های ساختاری و همبند بدن است که در اندام هایی از جمله پوست، استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، رباط‌ها و تاندون‌ها یافت می شود. ساختار فیبری آن به این قسمت های بدن شکل و استحکام می بخشد.

انواع کلاژن

چهار نوع اصلی کلاژن وجود دارد:

 • نوع I رایج ترین نوع کلاژن است. کلاژن نوع I در پوست، استخوان، دندان، تاندون ها و رباط ها یافت می شود.
 • نوع II کلاژن در غضروف ها وجود دارد.
 • نوع III در پوست، ماهیچه و عروق خونی است.
 • نوع IV در غشاهای پایه، لایه هایی از سلول ها که تمام بافت های بدن را احاطه کرده اند، یافت می شود.

منابع غذایی با بالاترین سطح کلاژن شامل استخوان و پوست گاو، خوک و ماهی است. اما بدن همچنین می‌تواند از منابع پروتئینی دیگر کلاژن بسازد، بنابراین کمبود کلاژن در میان بزرگسالان سالم رایج نیست.

فواید کلاژن

 • ظاهر پوست را بهبود می بخشد.

یک مطالعه  در سال 2018 در بین زنان کره ای 40 تا 60 ساله نشان داد کسانی که مکمل کلاژن را به مدت 12 هفته مصرف کرده بودند، رطوبت و صافی پوستشان افزایش پیدا کرد.

با محکم نگه داشتن تاندون ها و رباط ها از آسیب و درد مفاصل جلوگیری می کند.

در یک مطالعه در سال 2017، ورزشکاران مبتلا به زانو درد مرتبط با ورزش که مکمل های کلاژن مصرف می کردند، تحت نظر گرفته شدند و مشاهده شد که مصرف کلاژن به طور قابل توجهی درد زانو را کاهش می دهد.

 • تراکم استخوان را افزایش می دهد.

یک مطالعه کوچک در سال 2018 نشان داد که مصرف کلاژن در زنان یائسه با کاهش تراکم معدنی استخوان (BMD) مرتبط با افزایش سن باعث بهبود تشکیل استخوان و کاهش تخریب استخوان می شود.

مکمل های کلاژن

برخی از افراد ممکن است بخواهند مصرف کلاژن خود را از طریق مکمل افزایش دهند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که بیشتر مکمل‌های کلاژن از استخوان‌ها و پوست حیوانات یا ماهی‌ها به دست می آیند، بنابراین برای گیاه‌خواران مناسب نیستند.

مکمل های کلاژن

محصولاتی که بر پایه کلاژن ساخته شده اند عبارتند از:

 • پودرها، قرص ها و نوشیدنی ها: اینها معمولاً حاوی پپتیدهای کلاژن یا کلاژن هیدرولیز شده هستند، نوعی کلاژن که به راحتی توسط بدن جذب می شود.
 • کرم ها یا لوسیون ها: بسیاری از این محصولات ادعا می کنند که کلاژن را به پوست اضافه می کنند یا تولید کلاژن را در پوست تحریک می کنند. اما مولکول های کلاژن برای نفوذ به سد پوستی بسیار بزرگ هستند. بنابراین برای مشاهده اثربخشی این کرم ها لازم است آنها را به طور مداوم و مرتب مصرف کنید.
 • ژلاتین: ژلاتین از کلاژن به دست می‌آید و ممکن است پوست را سفت و صاف کند، به تولید استخوان‌های قوی‌تر کمک کند و غضروف ها را تقویت کند.

عوارض جانبی کلاژن

 • واکنش های آلرژیک، از جمله کهیر، اگزما و خس خس سینه.

افراد مبتلا به آلرژی یا باردار یا شیرده باید برچسب های محصولات را به دقت از نظر وجود آلرژن های احتمالی بررسی کنند.

 • ناراحتی معده

مکمل های کلاژن می توانند باعث اسهال و ناراحتی های شکمی مانند احساس ناخوشایند پری یا سنگینی شوند.

 • آلودگی مواد تشکیل دهنده

با اینکه این عارضه بسیار نادر است، اما اگر بافت‌های حیوانی که مکمل های کلاژن از آن درست می شود آلوده باشد، ممکن است باعث بروز بیماری هایی از جمله انسفالوپاتی اسفنجی‌فرم گاوی  که به بیماری جنون گاوی نیز معروف است، بشود.

کرم کلاژن چیست؟

کرم کلاژن دقیقا همان چیزی است که اسم آن نشان می دهد. این کرم یک مرطوب کننده حاوی کلاژن است که در سطح سطح پوست عمل می کند و به آن کمک می کند تا نرمی و شادابی خود را حفظ کند. کرم های کلاژن معمولا حاوی کلاژن هیدرولیز شده، پپتیدهای کلاژن یا اسیدهای آمینه کلاژن هستند. کلاژن هیدرولیز شده (HC)، به طور خاص، یک عنصر محبوب در مراقبت از پوست است زیرا بسیار ایمن است و عوارض جانبی خاصی ندارد. با محیط زیست بسیار سازگار است و حساسیت زایی ندارد و خواص مرطوب کنندگی خوبی دارد.

کرم کلاژن چیست؟

این کرم ها به صورت موضعی به عنوان عوامل حجیم کننده عمل می کنند که دوز مورد نیاز برای آبرسانی پوست را فراهم می کنند و به الاستیسیته پوست کمک می کنند. درست مانند اکثر مرطوب‌کننده‌ها، کرم‌های کلاژن فقط در سطح پوست کار می‌کنند و بنابراین برای مشاهده نتیجه به استفاده مداوم و روزانه از این کرم ها نیاز دارید.

آیا کرم های کلاژن موثر هستند؟

زمانی که کرم های کلاژن به طور منظم استفاده شوند، می توانند استحکام و لطافت پوست را افزایش دهند. اما به یاد داشته باشید که مرطوب‌کننده‌ها (مواد تشکیل دهنده‌ای که آب را به داخل می‌کشند) باید همراه با نرم‌کننده‌ها(مواد تشکیل دهنده‌ای که به حفظ رطوبت کمک می‌کنند) استفاده شود تا از سد پوست حمایت کرده و هیدراتاسیون آن را حفظ کند. بنابراین، کرم های کلاژن، زمانی که با سایر مواد مفید ترکیب می شوند، ممکن است راه حل موثری برای حجیم تر نشان دادن پوست و افزایش آبرسانی به آن و حفظ  ظاهری جوان تر باشند.

جمع بندی

کلاژن پروتئین اصلی در تمام بافت های همبند بدن انسان است.

مکمل های کلاژن ممکن است ظاهر پوست را بهبود بخشد، استخوان ها را تقویت کند و از درد مفاصل جلوگیری کند.

عوارض جانبی مکمل های کلاژن شامل واکنش های آلرژیک و ناراحتی معده است.

کرم های کلاژن عوارض نادری دارند و استفاده منظم و مداوم از آنها می تواند ظاهر پوست را بهبود بخشد و پوست را جوان تر و شاداب تر نشان دهد.

شرکت سپیدار پمپ با ارائه پمپ های غلیظ پاش برای کرم ها و محصولات آرایشی و بهداشتی راحتی استفاده از آن ها را برای شما به ارمغان می آورد.

منابع

https://www.insider.com/guides/health/diet-nutrition/what-is-collagen

https://editorialist.com/beauty/collagen-cream/#:~:text=Collagen%20cream%20is%20exactly%20what,amino%20acids%2C%E2%80%9D%20explains%20King.

 

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *