انتقال کرونا از سطوح

انتقال کرونا از سطوح

راه های انتقال کرونا امیکرون

با افزایش تعداد موارد ابتلا به کروناویروس جدید در سراسر جهان، مقامات بهداشتی تمرکز خود را بر کاهش سرعت شیوع آن گذاشته‌اند. با درک نحوه انتشار ویروس کرونا، می‌توانید احتمال بیمار شدن را کاهش دهید و دیگران را هم آلوده نکنید.

انتقال فرد به فرد

انتقال فرد به فرد کرونا امیکرون

کارشناسان معتقدند ویروسی که باعث ایجاد بیماری COVID-19 می شود عمدتا از فردی به فرد دیگر سرایت می کند. چندین راه برای این انتقال وجود دارد:

قطرات یا ذرات معلق در هوا

قطرات یا ذرات معلق در هوا رایج ترین راه انتقال است. هنگامی که فرد مبتلا سرفه، عطسه یا صحبت می کند، قطرات یا ذرات ریزی به نام آئروسل؛ ویروس را از بینی یا دهان او به هوا منتقل می کنند. هر کسی که در فاصله 2 متری از آن شخص باشد می تواند آن را در ریه های خود تنفس کند.

انتقال هوایی

تحقیقات نشان می دهد که ویروس می تواند تا 3 ساعت در هوا زنده بماند. اگر شما در هوایی تنفس کنید که فردا مبتلا در آن تنفس کرده است، ممکن است ویروس وارد ریه های شما شود.

انتقال از سطوح

انتقال از سطوح خیلی رایج نیست. اما زمانی اتفاق می افتد که شما سطوحی را لمس می کنید که فرد مبتلا به ویروس روی آن سرفه یا عطسه کرده است. ممکن است یک میز یا دستگیره در که آلوده است را لمس کنید و سپس بینی، دهان یا چشمان خود را لمس کنید. به این ترتیب ویروس وارد بدن شما می شود. با استفاده از محلول های ضدعفونی مجهز به پمپ غلیظ پاش و پمپ اسپری غلیظ پاش می توانید سطوح را در سطح گسترده ضد عفونی نمایید

انتقال مدفوعی-دهانی

مطالعات نشان می دهد که ذرات ویروس را می توان در مدفوع افراد آلوده هم یافت. اما متخصصان مطمئن نیستند که آیا عفونت می تواند از طریق تماس با مدفوع فرد آلوده گسترش یابد یا خیر. ممکن است اگر شخص آلوده از دستشویی استفاده کند و سپس دست های خود را نشوید، می تواند اشیا و افرادی را که لمس می کند آلوده کند.

ویروس کرونا چه مدتی بر روی سطوح باقی می‌ماند؟ ‏

این ویروس می تواند 2 تا 3 روز روی سطوحی مانند پلاستیک و فولاد ضد زنگ زنده بماند. برای متوقف کردن زنجیره انتقال و نابودکردن ویروس، تمام پیشخوان ها، دستگیره ها و سایر سطوحی که شما و خانواده تان چندین بار در روز لمس می کنید را تمیز و ضدعفونی کنید.

این ویروس اغلب از طریق افرادی که علائم دارند پخش می شود. اما انتقال آن از افراد ناقل و بدون علامت هم امکان پذیر است. برخی از افرادی که نمی دانند آلوده شده اند می توانند آن را به دیگران منتقل کنند که به این حالت گسترش بدون علامت می گویند. همچنین ممکن است آن را قبل از مشاهده علائم عفونت منتقل کنید که به آن گسترش پیش علامتی می گویند.

آیا امیکرون می تواند از سطوح منتقل شود؟ ‏

مشخص نیست که امیکرون چه مدت روی سطوح زنده می ماند، اما به نظر می رسد که مانند سایر کروناویروس ها رفتار کند. بررسی اخیر بقای کروناویروس‌های انسانی روی سطوح، تنوع زیادی را از 2 ساعت تا 9 روز نشان داد.

به طور کلی زمان بقای ویروس به عوامل مختلفی از جمله نوع سطح، دما، رطوبت نسبی و سویه خاص ویروس بستگی دارد.

برای ضدعفونی سطوح چه کاری می توان انجام داد؟

می‌توانید با تمیز کردن و ضدعفونی کردن سطوحی که اغلب لمس می‌شوند، مانند میزها، دستگیره‌های در، کلیدهای چراغ، دستگیره‌ها، میزها، توالت‌ها، شیرها و سینک‌ها، شیوع احتمالی ویروس کرونا را کاهش دهید. اگر فردی در خانه شما مبتلا به بیماری کرونا است، حتما به طور مداوم سطوح مشترک تمیز کنید.

برای بهبود تهویه در صورت امکان پنجره ها را باز کنید. همچنین هنگام استفاده از سفید کننده یا سایر مواد ضدعفونی کننده، مطمئن شوید که جریان هوای خوبی در خانه وجود دارد.

قبل از تمیز کردن و ضد عفونی کردن سطوح، حتما از دستکش ترجیحاً دستکش یکبار مصرف، استفاده کنید که بتوانید بلافاصله پس از اتمام کار آنها را دور بیندازید.

تمیز کردن سطوح با آب و صابون کثیفی ها را از بین می برد و تعداد میکروب های روی سطوح را کاهش می دهد. پس از تمیز شدن سطوح، می‌توانید از مواد ضدعفونی‌کننده استفاده کنید تا میکروب‌های باقی‌مانده را از بین ببرید.

چه ضدعفونی‌کننده‌هایی کووید-19 را از بین می‌برند؟

 

ضدعفونی سطوح برای کرونا

موسسه حفاظت از محیط زیست ایالات متحده(EPA) فهرستی از ضدعفونی کننده هایی را که برای استفاده در برابر ویروسی که باعث COVID-19 موثر هستند را ارائه کرده است. اگرچه این محصولات در برابر این ویروس خاص آزمایش نشده اند، اما مشخص شده که در برابر ویروس هایی که کشتن آنها سخت است، موثر هستند. بنابراین بهتر است به دنبال محصولاتی با مواد فعال مانند اتانول، پراکسید هیدروژن یا آمونیوم باشید.

حتما پیش از مصرف برچسب محصول را مطالعه کنید. بسیاری از مواد ضدعفونی کننده برای اثربخشی باید مدتی روی سطوح باقی بمانند.

آیا سفید کننده روی سطوح در برابر ویروس کرونا موثر است؟

بله. سفید کننده یکی از ضدعفونی کننده های موثر در برابر ویروس ها و باکتری ها است. فقط باید حواستان باشد که آن را با آمونیاک یا سایر پاک کننده ها مخلوط نکنید چون این ترکیب می تواند بخارات سمی ایجاد کند.

آیا کرونا از طریق “وسایل” و “لباس” منتقل می‌شود؟ ‏

احتمال انتقال کرونا از طریق لباس و وسایل بسیار پایین است. اما برای احتیاط بیشتر می توانید وسایل پرکاربردی نظیر تلفن های همراه را با دستمال های ضدعفونی کننده ای که 70 درصد الکل دارند تمیز کنید و سپس بگذارید که خشک شوند. همین امر در مورد کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت و کنترل از راه دور نیز صدق می کند. پس از اتمام کار دست های خود را کاملا بشویید.

افراد آلوده چه زمانی ویروس را منتقل می کنند؟

انتقال از لباس و سطوح کرونا امیکرون

افراد آلوده چه علائمی داشته باشند چه نداشته باشند، می توانند مسری باشند و ویروس از آنها به افراد دیگر سرایت کند.

داده های آزمایشگاهی نشان می دهد که افراد آلوده درست قبل از بروز علائم(یعنی 2 روز قبل از بروز علائم) و در اوایل بیماری بیشترین قابلیت انتقال را دارند. افرادی که به بیماری شدید مبتلا می شوند می توانند مدت طولانی تری عفونی باشند.

با اینکه فردی که هرگز علائمی از خود بروز نمی دهد می تواند ویروس را به دیگران منتقل کند، هنوز مشخص نیست که مقیاس این انتقال چگونه است و تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

جمع بندی

انتقال فرد و سطوح کرونا

ویروسی که باعث COVID-19 می شود می تواند از طریق تماس نزدیک با فردی که COVID-19 دارند منتقل شود. ویروس COVID-19 همچنین می تواند با لمس سطوح یا اشیایی که فرد مبتلا به COVID-19 لمس کرده است پخش شود، اما خطر آن کم است.

هنگامی که فرد مبتلا به کووید-19 عطسه یا سرفه می کند، قطرات تنفسی او در هوا منتشر می شود. این قطرات معمولاً مسافت زیادی را طی نمی کنند(حدود 2 متر). ویروس ممکن است از چند ساعت تا چند روز روی سطوح باقی بماند. با این حال، مطالعات نشان می‌دهد که احتمال انتشار ویروس با دست زدن به اکثر سطوح، سه روز پس از تماس فرد مبتلا به کووید-۱۹، کم است.

قطرات کوچک یا ذرات معلق در هوا نیز ممکن است برای چند دقیقه تا چند ساعت در هوا باقی بمانند. در فضاهای بسته با تهویه ضعیف، قطرات می توانند به اندازه ای متمرکز شوند که حتی زمانی که فرد آلوده اتاق را ترک کند ویروس را به مردم آن ناحیه منتقل کنند.

منابع:

https://www.webmd.com/lung/coronavirus-transmission-overview#

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/coronavirus/in-depth/coronavirus-transmission/art-20482397

https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/coronavirus-disease-covid-19-how-is-it-transmitted

 

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *