کدام ضدعفونی کننده های دست باعث مسمومیت می شود؟

مسمومیت با مواد ضدعفونی کننده

مسمومیت با مواد ضدعفونی کننده

یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کووید-19 شستن دست‌ها با آب و صابون است. اگر آب و صابون در دسترس نباشد، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری(CDC) استفاده از ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل که حداقل حاوی 60 درصد اتانول(که به عنوان الکل اتیلیک نیز شناخته می شود) را توصیه می کند.

ضدعفونی کننده های دست در داروخانه ها و مغازه های بهداشتی در دسترس هستند. لازم است که ضدعفونی‌کننده‌های دست را از نظر کیفیت آزمایش شوند زیرا محصولی ممکن است افراد را دچار مسمویت کنند. مسمومیت با محصولات ضدعفونی دست ‏می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • خوردن الکل صنعتی ‏
  • عدم وجود ماده فعال کافی در ضدعفونی کننده دست(اتیل الکل یا ایزوپروپیل الکل)
  • استفاده از محصولاتی با برچسب هایی دارای ادعاهای نادرست، گمراه کننده، یا اثبات نشده.

در ادامه به بررسی کامل ضدعفونی کننده هایی که باعث مسمومیت می شوند و پیشگیری از مسمومیت ناشی از شوینده ها و ترکیبات ضدعفونی ‏می پردازیم.

انواع الکل در ضدعفونی کننده های دست

بسیاری از ضدعفونی‌کننده‌های دست با انواع مختلف الکل(اتانول، اتیل الکل، یا ایزوپروپانول، ایزوپروپیل الکل) ساخته می‌شوند. علائم مسمومیت با الکل شامل از دست دادن تعادل، خواب آلودگی، قند خون پایین، تشنج و کما است و می تواند کشنده باشد. یادتان باشد که خوردن الکل صنعتی ‏هم مانند سایر محصولات الکلی می تواند باعث مسمومیت شود.

تحقیقات نشان داده اند که کودکان و بزرگسالان بسیاری پس از استفاده از ضدعفونی کننده دست حاوی متانول(که الکل چوب، متیل الکل یا الکل متیله نیز نامیده می شود) مسموم شده اند. سازمان غذا و داروی ایالات متحده(FDA) در مورد خوردن محلول ضدعفونی ‏حاوی متانول هشدار داده است. این کار می تواند باعث ایجاد مشکلاتی از حالت تهوع و سردرد تا کوری، آسیب به سیستم عصبی یا مرگ شود. همچنین استفاده از محصولاتی که حاوی متانول و یا 1-پروپانول هستند، ممنوع است.

مسمومیت های ضدعفونی کننده دست در طول همه گیری COVID-19

مسمومیت در دوران کوید 19

به یاد داشته باشید که ضدعفونی کننده های دست را از دسترس کودکان دور نگه دارید. زیرا همیشه خطر مسمومیت کودکان با ضدعفونی کننده دست وجود دارد. بطری های ضدعفونی کننده مسافرتی را در کیف، کیف کودک، کوله پشتی و ماشین جا نگذارید. هنگام استفاده بچه های 5 ساله یا کوچکتر از ضدعفونی کننده دست، حتما یک بزرگتر باید کنار آنها باشد. بسیار مهم است که بچه ها بلافاصله پس از استفاده از محصول ضدعفونی کننده دست، چشم های خود را لمس نکنند.

از زمانی که خانواده‌ها در طول همه‌گیری کووید-19 شروع به خرید میزان بیشتری از مواد ضدعفونی‌کننده دست کرده اند، میزان مسمومیت ها نیز بیشتر شده است. بسیاری از موارد مسمومیت کودکان 5 سال و کمتر هستند.

کارشناسان بهداشت استفاده از ضدعفونی کننده دست حاوی 60 تا 95 درصد الکل را برای از بین بردن ویروس ایجاد کننده کووید-19 توصیه می کنند. یادتان باشد که نوشیدنی های الکلی معمولاً 5 تا 40 درصد الکل دارند. بنابراین نوشیدن محلول هایی که به این میزان الکل دارند، بسیار خطرناک است.

هرگز محلول های ضدعفونی کننده دست را قورت ندهید

هرگز نباید هیچ کدام از انواع ضدعفونی کننده دست را قورت دهید یا بنوشید زیرا ممکن است دچار مسمومیت با الکل شوید. کودکان بیشتر در معرض خطر قورت دادن تصادفی ضدعفونی کننده دست هستند و به دلیل جثه کوچکترشان، پس از قورت دادن مواد ضدعفونی کننده دست در معرض خطرات بالاتری قرار دارند.

اگر کسی از نزدیکان شما مواد ضدعفونی کننده دست را قورت داد، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید و کمک بگیرید.

خوردن مواد ضدعفونی کنندخ

برچسب محصول را بررسی کنید

قبل از خرید یا استفاده از ضدعفونی کننده دست، مطمئن شوید که محصولی را خریداری می کنید که دارای برچسبی است که مواد تشکیل دهنده، هشدارها و اقدامات احتیاطی را مشخص می کند.

برای کاهش خطر آسیب ناشی از مسمومیت کودکان با مواد ضدعفونی کننده، تولیدکنندگان باید موادی را اضافه کنند تا طعم آن‌ها تلخ شود. این مرحله مهم به جلوگیری از خوردن این محصول توسط کودکان کمک می کند.

معمولاً ضدعفونی‌کننده‌های دست حاوی به انواع سمی الکل، مانند متانول یا 1-پروپانول، دارای برچسب های هشداردهنده نیستند. با این حال، اگر محصولی حاوی برچسب متانول یا 1-پروپانول بود، باید فوراً استفاده از آن را متوقف کنید و آن را در ظرف زباله های خطرناک قرار دهید.

در طول همه‌گیری ویروس کرونا، برخی از شرکت ها برچسب های نادرستی روی محصولات خود قرار می دادند و همین موضوع سبب مسمومیت افراد زیادی شد. بنابراین هنگام خرید محصولات ضدعفونی کننده حتما از شرکت های معتبر خرید کنید و از محصولات بی نام و نشان استفاده نکنید.

  • محصولات شرکت سپیدار پمپ جهت آشنایی بیشتر و خرید محصولات روی لینک های زیر کلیک کنید:

پمپ غلیظ پاش

پمپ رقیق پاش

تریگر و مینی تریگر

خدمات ضربی و تزریق پلاستیک

به کودکان و نوجوانان در مورد مسمومیت با ضدعفونی کننده دست هشدار دهید

از زمان شروع همه‌گیری کووید-19، تماس‌ها با مراکز مسمومیت در سراسر کشور افزایش یافته است، زیرا کودکان به‌طور تصادفی مواد ضدعفونی‌کننده دستی را که ممکن است شبیه آب نبات یا نوشیدنی شیرین به نظر برسد، قورت داده‌اند. بلعیدن مواد ضدعفونی کننده دست می تواند باعث مسمومیت با الکل، مشکلات جدی سلامتی و مرگ شود.

به کودکان و نوجوانان بگویید که هیچ کس نباید به هر دلیلی ضدعفونی کننده دست را قورت دهد و اگر کسی هر نوع ضدعفونی کننده دستی را قورت داد، فوراً باید با 115 تماس بگیرند.

با پزشک اطفال خود صحبت کنید

در صورت مشاهده و یا مشکوک شدن به مسمومیت، با پزشک اطفال خود صحبت کنید. واحد تخصصی بهداشت محیطی اطفال کارکنانی دارد که می توانند با والدین در مورد نگرانی های مربوط به سموم محیطی صحبت کنند.

چه زمانی باید با اورژانس تماس بگیرید؟

مسمومیت کودکان با الکل

اگر فرزندتان به زمین افتاده است، تشنج دارد، تنفس سختی دارد، بهوش نیست، فوراً با 115 تماس بگیرید.

آیا استفاده از ضدعفونی کننده دست خانگی ایده خوبی است؟

دستور العمل های ضدعفونی کننده دست که به طور گسترده در اینترنت موجود است، ممکن است انتخاب مناسبی برای از بین بردن ویروس کرونا نباشد. چون بسیاری از آنها معتبر نیستند. FDA در این باره می گوید که اگر این محصولات به درستی ساخته نشده باشند، ممکن است کار نکنند. همچنین گزارش هایی مبنی بر سوختگی پوست در اثر ضدعفونی کننده دست خانگی گزارش شده است.

نحوه دور انداختن ضدعفونی‌کننده‌های دست

از شستشو یا ریختن ضدعفونی‌کننده‌های دست در فاضلاب خودداری کنید. این محصولات در صورت امکان باید در ظروف زباله های خطرناک دور ریخته شوند.

ضدعفونی کننده دست و حیوانات خانگی

ضدعفونی کننده دست را از حیوانات خانگی دور نگه دارید و هرگز آن را روی پنجه یا پوست حیوان خانگی خود استفاده نکنید، زیرا می تواند باعث مسمومیت با الکل، مشکلات جدی سلامتی و مرگ شود. اگر حیوان خانگی شما به طور اتفاقی ضدعفونی کننده دست روی پوستش خورد یا به طور تصادفی آن را بلعید(مثلاً با جویدن بطری)، فوراً با دامپزشک خود یا خدمات کنترل سموم حیوانات تماس بگیرید.

جمع بندی

یک پمپ ضدعفونی کننده دست تقریباً 2.5 میلی لیتر مایع پخش می کند. اگر یک پمپ ضدعفونی کننده دست 62 درصد حاوی اتانول توسط یک کودک 2 ساله متوسط با وزن 15 کیلوگرم مصرف شود، سطح الکل خون 17.3 میلی گرم در دسی لیتر می شود که به میزان قابل توجهی کمتر از سطح سمی mg/dL 80-100 است. به همین دلیل استفاده از پمپ های غلیظ پاش برای محصولات ضدعفونی کننده دست بسیار مفید هستند.

شرکت سپیدار پمپ یکی از شرکت های پیشرو در زمینه تولید پمپ های غلیظ پاش مختلف است که با بسیاری از شرکت های بزرگ تولید کننده لوازم بهداشتی همکاری دارد.

شرکت تولیدکننده پمپ غلیظ پاش | فروش عمده پمپ غلیظ پاش

منابع:

https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/COVID-19/Pages/Keep-Hand-Sanitizer-Out-of-Childrens-Reach.aspx#:~:text=Children%20and%20adults%20also%20have,after%20repeated%20use%20on%20skin.

https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/your-hand-sanitizer-fdas-list-products-you-should-not-use

https://www.poisoncontrol.org/hand-sanitizers-how-toxic-are-they/

 

 

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *