بهترین ضدعفونی کننده برای مقابله با کرونا کدام است؟

بهترین ضدعفونی کننده برای مقابله با کرونا

این روزها، ویروس کووید 19 یا همان بیماری کرونا سلامت مردم جهان را به چالش کشیده است. بر اساس آنچه تاکنون درباره این بیماری به اثبات رسیده، تنها راه مقابله با این بیماری و انتشار آن، رعایت نکات بهداشتی است. شستن دست ها با آب و صابون اولین راه برای مقابله با ابتلا به کرونا ویروس است. استفاده از الکل و دیگر ضدعفونی کننده ها برای ضدعفونی دست و اشیا نیز از راه های اصلی برای پیشگیری از کرونا محسوب می شود. در حال حاضر اطلاعات کاملی درباره ویروس کووید 19 در دست نیست. اما محققان بر اساس شناخت حدودی از ساختار این ویروس، توانسته اند انواع مختلفی از مواد ضدعفونی کننده موثر برای رفع آن را تشخیص دهند. برای مثال، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که الکل و محلول های حاوی الکل از جمله موادی هستند که ویروس کرونا را به طور قطعی از بین می برند. در این مقاله قصد داریم انواع روش های ضدعفونی دست برای پیشگیری از کرونا را بررسی نماییم. همچنین، خواهیم دید که بهترین روش ضدعفونی  و یا بهترین ضدعفونی کننده برای مقابله با کرونا کدام است.

فهرست مطالب

انواع محلول ها برای ضدعفونی دست کدام اند؟

مایع ضدعفونی کننده دست خوب چه ویژگی هایی دارد؟

استفاده از کدام نوع ماده ضدعفونی دست مناسب تر است؟

برای ضدعفونی خانه از چه روش هایی می توان استفاده کرد؟

استفاده از ظروف دارای پمپ غلیظ پاش مایع دستشویی برای شستن و ضدعفونی دست

 

انواع محلول ها برای ضدعفونی دست کدام اند؟

دقیق ترین و کاربردی ترین روش برای حذف ویروس کرونا از دست ها، استفاده از آب و صابون مایع است. اما در غیاب آب و صابون نیز می توان دست ها را با مواد مختلف سازگار با پوست دست ضدعفونی نمود. انواع محلول ضدعفونی کننده بر اساس ماده پایه آن‌ها در دو دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شوند: الکل دار و بدون الکل.

مواد اصلی در ساخت مایع ضدعفونی کننده بدون الکل، بنزالکونیوم کلراید و یا تریکلوزان نام دارند. به نظر می رسد که استفاده از محصولات ضدعفونی دست بدون الکل ایمن تر از الکل دارها باشد. زیرا این مواد قابلیت اشتعال نداشته و بنابراین نگه داری و حمل آن ها راحت تر است. اما برای از بین بردن ویروس کرونا از روی دست ها نیاز به دوز مشخصی از این مواد داریم. یعنی برای اینکه بتوان عمل ضدعفونی دست را به خوبی انجام داد، لازم است مواد ضدعفونی کننده بدون الکل غلظت کافی داشته باشند. این در حالیست که تحقیقات نشان می‌دهند که الکل بدون چون و چرا ویروس کرونا را از بین خواهد برد. بنابراین، در شرایط کنونی، استفاده از مواد ضدعفونی بر پایه الکل بهترین راه ضدعفونی دست به حساب می‌آید.

بهترین ضدعفونی کننده برای مقابله با کرونا

مایع ضدعفونی کننده دست خوب چه ویژگی هایی دارد؟

یک محلول ضدعفونی کننده خوب باید بتواند خیلی سریع ویروس ها و باکتری ها را از بین ببرد و دوام خوبی نیز داشته باشد. بر اساس نظر پژوهشگران، مواد ضدعفونی کننده در صورتی برای دست ها مناسب هستند که بین 60 تا 95 درصد الکل داشته باشند. با این حال، یکی از مشکلات ناشی از استفاده از این نوع مواد، خشکی دست ناشی از الکل صنعتی است. در واقع، حذف رطوبت دست ها و خشکی بیش از حد پوست می تواند ترک خوردن و پوسته پوسته شدن دست ها را در پی داشته باشد. از این رو، برای پیشگیری از خشکی دست با الکل، معمولا این نوع محلول های ضدعفونی کننده با مواد نرم کننده همراه می شوند. برای مثال، در ترکیب آن ها از گلیسیرین و یا آلوئه ورا استفاده می کنند. استفاده از مواد معطر در ساخت آن ها نیز می تواند به ایجاد رایحه مناسب در هنگام ضدعفونی دست کمک نماید.

استفاده از کدام نوع ماده ضدعفونی دست مناسب تر است؟

در ادامه موضوع بهترین ضدعفونی کننده برای مقابله با کرونا باید گفت؛ با توجه به آنچه در مورد کووید 19 به دست آمده است، الکل و مواد ضدعفونی دست بر پایه الکل بهترین گزینه برای مقابله با این ویروس خواهند بود. تاکید دانشمندان و سازمان جهانی بهداشت نیز بر استفاده از محلول های الکل دار بوده و هست. از این رو، تمایل افراد به استفاده از ضدعفونی کننده های بر پایه الکل بیشتر است. حال باید دید که استفاده از کدام نوع محلول ضدعفونی کننده عوارض کمتری دارد. پیش از این گفتیم که مایع و محصولات ضدعفونی کننده دست بر پایه الکل خطر احتراق دارد. همچنین، در صورت خوردن این نوع محلول ها (به طور سهوی یا عمدی) ممکن است خطر مسمومیت را برای کودکان و بزرگسالان در پی داشته باشد. از سوی دیگر، استفاده از این نوع محلول ها به طور مستمر می تواند منجر به ایجاد خشکی بیش از حد پوست گردد. به همین دلیل، برخی از افراد، علی رغم عملکرد بهینه آن ها، به ادامه استفاده از محلول های الکل دار رغبتی نشان نمی دهند و به محلول های غیر الکلی روی می آورند.

بهترین ضدعفونی کننده برای مقابله با کرونا

اما بهتر است بدانید که مواد ضدعفونی کننده بدون الکل نیز عوارض خاص خود را دارند. یکی از مواد اصلی در ساخت ضدعفونی کننده های بدون الکل، تریکلوزان است. استفاده از این ماده برای ضدعفونی دست، ممکن است اختلالات بیولوژیکی در بدن ایجاد نماید. برای مثال، ایجاد اختلال در عملکرد غدد درون ریز و مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک ها از جمله تاثیرات منفی ناشی از تریکلوزان بر بدن انسان به حساب می آید. علاوه بر این، تریکلوزان حتی از نظر زیست محیطی نیز می تواند آلودگی هایی در بر داشته باشد. به این ترتیب، به عنوان یک توصیه در نظر داشته باشید که اثرات منفی مایع ضدعفونی کننده الکل دار بر روی سلامتی انسان تقریبا صفر است. به همین دلیل به نظر می رسد که بهترین محلول برای ضدعفونی دست در مقابله با بیماری کرونا همین محلول های حاوی الکل باشند.

برای ضدعفونی خانه از چه روش هایی می توان استفاده کرد؟

علاوه بر ضدعفونی دست ها، همواره باید تمامی سطوحی که با آن تماس داریم را نیز ضدعفونی نماییم. انجام این کار مخصوصا در منزل، به حفظ هر چه بیشتر سلامتی افراد خانواده کمک خواهد کرد. برای ضدعفونی خانه نیز استفاده از الکل صنعتی توصیه می شود. البته فراموش نکنید که الکل ماده ای با قابلیت اشتعال بالا است. بنابراین، به طریقه و مکان مصرف آن دقت کنید.

همچنین، محلول های الکل دار را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

با توجه به ماهیت کووید 19، بهترین ماده ضدعفونی کننده سطوح برای مقابله با ویروس کرونا، محلول سفید کننده لباس به حساب می آید؛ البته لازم است پیش از مصرف آن را رقیق کنید.

بنابراین،درصورتیکه به الکل صنعتی دسترسی ندارید، میتوانید برای ضدعفونی خانه محلول سفیدکننده را با نسبت 1به25 با آب رقیق کنید.

استفاده از ظروف دارای پمپ غلیظ پاش مایع دستشویی برای شستن و ضدعفونی دست

شستن دست ها با صابون مایع یا مایع دستشویی بهترین و مطمئن ترین راه برای ضدعفونی کردن دست ها در شرایط کووید 19 محسوب می شود. در مکان های عمومی و حتی خانه ها معمولا از ظروف دیواری برای نگه داری مایع دستشویی یا صابون مایع استفاده می شود. همین مساله منجر به افزایش احتمال انتقال ویروس از فردی به فرد دیگر خواهد شد. به همین دلیل شاید بهتر باشد از ابزاری جایگزین استفاده کنیم.

بهترین ضدعفونی کننده برای مقابله با کرونا

به طور کلی، به نظر می رسد در شرایط فعلی استفاده از ظروفی که پمپ غلیظ پاش صابون مایع دارند، مناسب تر باشد. در واقع، در صورت استفاده از این گونه ظروف می توان پس از شست و شوی دست ها، ظرف حاوی مایع دستشویی را نیز کاملا شست و شو داد.

منابع:

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *