محصولات ضدعفونی کننده بدون الکل

محصولات ضدعفونی کننده بدون الکل

مقدمه

محصولات ضدعفونی کننده بدون الکل، به جای استفاده از اتانول، که می تواند به پوست آسیب بزند و همچنین قابل اشتعال است، از یک ماده فعال متفاوت مانند بنزالکونیوم کلرید برای از بین بردن  میکروب ها استفاده می کند.

جالب اینجاست که هم محصولات ضدعفونی کننده بدون الکل و هم محصولات الکلی، طیف وسیعی از میکروب ها را از بین می برند. اما چه تفاوت های دیگری بین این محصولات وجود دارد؟ کدام یک از این دو محصول بهتر است؟ ادامه مقاله را از دست ندهید.

چرا محصولات ضدعفونی کننده بدون الکل را انتخاب کنیم؟

با وجود تعداد بسیاری از محصولات ضدعفونی کننده الکلی در بازار، چرا باید یک ضدعفونی کننده دست غیر الکلی را انتخاب کنیم؟ آیا این ضدعفونی کننده ها می توانند از ما دربرابر ویروس کرونا محافظت کنند؟

محصولات ضدعفونی‌کننده بدون الکل مانند ژل ضدعفونی توسط CDC به‌عنوان جایگزینی برای ضدعفونی‌کننده‌های دست الکلی پذیرفته شده‌اند. دلایل آن هم شامل موارد زیر است:

  • مصرف مواد ضدعفونی کننده الکلی می تواند یک تهدید جدی برای مسمومیت با الکل به خصوص در کودکان خردسال باشد.
  • ضدعفونی کننده های مبتنی بر الکل قابل اشتعال هستند و در صورتی که بی احتیاطی صورت بگیرد، می توانند ایمنی ساختمان و افراد را به خطر اندازد.

در صورت نیاز به ضدعفونی مکرر دست، استفاده مکرر از ضدعفونی کننده دست الکلی می تواند پوست را تحریک کند و روغن های طبیعی و مواد مراقبتی طبیعی پوست را از بین ببرد.

آیا بین ژل های ضدعفونی کننده و فوم های ضدعفونی کننده تفاوتی وجود دارد؟

بسیاری از افراد زمانی که از فوم های ضدعفونی کننده روی دست‌هایشان استفاده می کنند، حس بهتری دارند. از نظر کاربرد، محصولات فومی در مقایسه با ژل‌ها به مقدار کمتری مصرف می شوند. بنابراین یک ظرف محصول فوم‌ ضدعفونی کننده، مصرف بیشتری نسبت به یک ظرف ژل ضدعفونی کننده استریل دارد. اما از نظر کیفی در پروسه  از بین بردن میکروب ها، هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.

فواید محصولات ضدعفونی کننده بدون الکل:

  • فرمول ایمن و غیر قابل اشتعال
  • از مسمومیت با الکل جلوگیری می کند
  • مانند ضدعفونی کننده های الکلی پوست را خشک نمی کند
  • 99 درصد از میکروب های رایج را در 15 ثانیه از بین می برد.
  • به آب نیازی ندارد. فقط کافی است که آن را روی پوست مالش دهید و بگذارید خشک شود.

مزایا و معایب ضدعفونی کننده های الکلی

ضدعفونی کننده های الکلی صد درصد انواع مختلف میکروب ها را از بین می برند. طبق تحقیقات دانشمندان، این ضدعفونی کننده ها 99.9 درصد از میکروب‌های رایج و ویروس ها همچون ویروس کووید  را در کمتر از 15 ثانیه از بین می‌برند، در حالی که محصولات غیرالکلی این کار را در 30 تا 60 ثانیه انجام می دهند.

طبق گفته های CDC، بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که مواد  ضدعفونی‌کننده‌  با غلظت الکل بین 60 تا 95 درصد در کشتن میکروب‌ها مؤثرتر از ضدعفونی‌کننده‌های با غلظت الکل کمتر یا محصولات ضدعفونی‌کننده‌ غیر الکلی هستند. به علاوه، تحقیقات منتشر شده زیادی وجود دارد که مزایای واقعی ضدعفونی‌کننده‌های مبتنی بر الکل و استفاده از آن در کاهش بیماری‌ها و عفونت‌ها در بین دانش‌آموزان را نشان می‌دهد.

با وجود یک مجموعه علمی معتبر و جامع، هیچ تردیدی در مورد اثربخشی این محصولات وجود ندارد. مشکل اصلی ضدعفونی‌کننده‌های الکلی، آسیبی است که به پوست می زنند.

محصولات ضدعفونی کننده بدون الکل

مطالعات انجام شده روی محصولات ضدعفونی کننده بدون الکل

این محصولات دست ها را خشک نمی کنند، به همین دلیل  در بین افرادی که دائما از محصولات ضدعفونی کننده استفاده می کنند، بسیار محبوب به شمار می روند. ضدعفونی‌کننده‌های بدون الکل، روغن‌های موجود در پوست را که  سبب نگهداری  نرمی و لطافت پوست می گردند، حفظ می‌کنند.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، وب سایت Safe Hands مطالعه ای را در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در فرسنو انجام داد که در آن 20 داوطلب 10 بار در طول چند ساعت از ضدعفونی کننده دست بدون الکل استفاده کردند و هیچ قرمزی یا علائم بصری تحریک را روی دستان خود مشاهده نکردند و این آزمایش و تحقیق دلیل مستندی بر مرغوبیت این محصولات ضدعفونی کننده بدون الکل می باشند.

  • محصولات شرکت سپیدار پمپ جهت آشنایی بیشتر و خرید محصولات روی لینک های زیر کلیک کنید:

پمپ غلیظ پاش

پمپ رقیق پاش

تریگر و مینی تریگر

خدمات ضربی و تزریق پلاستیک

ماده اصلی محصولات ضدعفونی کننده بدون الکل، کلرید بنزالکونیوم

کلرید بنزالکونیوم(BZK)، یک عنصر محبوب در  محلول های ضدعفونی‌کننده‌های بدون الکل است. وب‌سایت SafeHands LLC، بنزالکونیوم کلرید را «ضد میکروب‌ها و ایمن برای پوست» می داند.

یک مطالعه Bingham Young در سال 2021 چندین نمونه از COVID-19 را با کلرید بنزالکونیوم و ترکیبات آمونیوم درمان کرد. در بیشتر موارد، این ترکیبات حداقل 99.9 درصد از ویروس را در عرض 15 الی 30 ثانیه از بین می برند.

محصولات ضدعفونی کننده بدون الکل، اکثرا بدون عطر هستند. درنتیجه برای کاربرانی که تمایل به احساس  بوی ماده ضدعفونی کننده در دست ندارند، این محصولات شوینده بدون بو، گزینه انتخابی مناسبی به شمار می روند. همچنین بیشتر محصولات ضدعفونی کننده، دارای درب پمپ غلیظ پاش هستند  که استفاده از آنها را بسیار ساده کرده است.

محصولات بدون الکل حتی اگر به طور تصادفی بلعیده شوند، به اندازه محصولات ضدعفونی با الکل، مضر نیستند. همچنین از نظر اقتصادی، هزینه این محصولات بدون الکل  در مقایسه با همتایان الکلی بسیار کمتر و به صرفه تر است. بنابراین به ویژه برای مصرف کنندگانی  مانند مدارس و مطب پزشکان، بیمارستان ها که به میزان نسبتا زیادی از مواد ضدعفونی کننده نیاز دارند، به صرفه است.

محصولات ضدعفونی کننده بدون الکل

جمع بندی

اثربخشی محصولات ضدعفونی‌ کننده‌ دست بدون الکل از نظر علمی بسیار کمتر از ضدعفونی‌کننده‌های الکلی ثابت شده است، اما هر دو محصولات، میکروب کش هستند و به سرعت ویروس کووید-19 را غیرفعال می‌کنند. در شرایط فعلی که باید به طور مداوم دست هایمان را ضدعفونی کنیم، بهتر است همیشه یک محصول ضدعفونی کننده همراه خود داشته باشید. اما پزشکان همچنان توصیه می کنند که ضدعفونی دست با مایع دستشویی را فراموش نکنید. چون استفاده از آب و صابون بهترین راه حل  برای رهایی از دست همه کثیفی ها و میکروب ها مخصوصا کرونا  می باشد.

شرکت سپیدار پمپ یکی از شرکت های پیشرو در زمینه ساخت پمپ غلیظ پاش مایع دست شویی است. در این روزهای کرونایی که اهمیت استفاده از محصولات بهداشتی بیشتر از همیشه است، این شرکت تمام تلاش خود را می کند تا بهترین و با کیفیت ترین پمپ های غلیظ پاش ایرانی را وارد بازار کند.

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *