خطرات اسپری الکل

خطرات اسپری الکل

مقدمه

با شستشوی  مرتب دست‌ها با آب و صابون به مدت 20 ثانیه، می توانیم از انتشار کووید-19 جلوگیری کنیم. پزشکان توصیه می کنند که حتما بعد از رفتن به دستشویی و سرویس بهداشتی ، قبل از غذا خوردن، بعد از سرفه، عطسه یا تمییز کردن بینی دست های خود را بشویید. اگر آب و صابون مایع یا جامد در دسترس نیست، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها توصیه می‌کنند از ضدعفونی‌کننده‌های دست یا اسپری الکل حاوی حداقل 60 درصد الکل استفاده کنید تا به شما در جلوگیری از ابتلا به بیماری و انتشار میکروب‌ها کمک کند. برای این کار، وقتی الکل را روی دست هایتان اسپری کردید، آن را به تمام دست‌هایتان بمالید. سپس صبر کنید تا مایع روی دست هایتان خشک شود. ماده ضدعفونی کننده را قبل از خشک شدن پاک یا آبکشی نکنید. اگر دستانتان به وضوح کثیف یا چرب است از ضدعفونی کننده دست استفاده نکنید. به جای آن دست های خود را با آب و صابون بشویید. اما آیا استفاده از اسپری الکل خطراتی دارد؟ مضرات و خطرات اسپری الکل چیست؟

عوارض استفاده زیاد از الکل ضدعفونی

مزایای ضدعفونی کننده دست و نحوه استفاده ایمن از آن

جمع بندی

منابع

عوارض استفاده زیاد از الکل ضدعفونی

عوارض جانبی ضدعفونی کننده دست یا اسپری الکل به شدت به فرمول هایی سازنده آن بستگی دارد.محصولات ضدعفونی دست معمولاً حاوی مقدار زیادی الکل(بین 60 تا 95 درصد) است که برای از بین بردن میکروب های روی دستان شما استفاده می شود. حتی اگر محتوای الکل کم باشد، اسپری الکل شما ممکن است حاوی مواد ضد عفونی کننده دیگری باشد که عوارض جانبی ایجاد می کنند.

خطرات اسپری الکل

یکی از عوارض اسپری الکل، افزایش خطر ابتلا به اگزما است

ممکن است متوجه شوید که پس از خشک شدن ماده ضدعفونی کننده روی دست، لکه های اگزما با خارش و قرمزی ظاهر می شوند. اگر مبتلا به اگزمای پوستی هستید و یا پوست حساسی دارین  ، استفاده مواد شیمیایی می تواند علائم حساسیت پوستی  شما را بدتر کند. استفاده مکرر از ژل شستشو دست یا اسپری الکل، ممکن است پس از مدتی علائم اگزمای شما را شدیدتر نماید.

خطرات اسپری الکل

ضدعفونی کننده های دست می توانند پوست شما را تحریک کنند

برای ساخت مواد ضدعفونی کننده دست و اسپری های الکل از اتیل یا ایزوپروپیل الکل همراه با نرم کننده های غلیظ کننده و گاهی اوقات عطر برای کاهش بوی تند الکل استفاده می شود. همانطور که قبلا اشاره شد، استفاده مکرر از این مواد می تواند باعث تحریک پوست یا خشکی پوست شود. مخصوصا اگر پوست حساسی داشته باشید، یکی از عوارض استفاده زیاد از الکل  ضد عفونی بدتر شدن شرایط  پوست و بروز علائمی چون :

1.قرمزی پوست

2.خارش پوست

3.پوسته پوسته شدن پوست

4.ضخیم شدن و یا حساس شدن بیش از حد نرمال پوست است.

این موضوع هم به دلیل وجود  الکل در این محلول های شستشویی، اتفاق می افتد.

البته اگر نمی توانید استفاده مایع ضدعفونی خود را به حداقل برسانید، باید به طور مرتب از مرطوب کننده های دست، استفاده کنید. چرا که  خشکی پوست به دلیل کمبود آب در پوست ایجاد می شود.

برخی ممکن است باعث مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها شوند

بعضی از مواد ضدعفونی کننده دست با استفاده از ماده ای به نام تریکلوزان ساخته می شوند. قرار گرفتن در معرض تریکلوزان، احتمال مقاومت باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک ها را افزایش می دهد. بنابراین حتما در زمان خرید مایع ضدعفونی کننده، برچسب روی آن را بخوانید و در صورتی که حاوی تریکلوزان بود، از آن استفاده نکنید و یا مصرف را به حداقل برسانید.

خطرات اسپری الکل

برخی اسپری های الکل و مواد ضدعفونی کننده می توانند بر هورمون های شما تأثیر بگذارند

طبق گفته FDA برخی از مطالعات نشان داده اند که قرار گرفتن در معرض تریکلوزان زیاد, ممکن است چرخه هورمونی طبیعی را مختل سازد و حتی روی  باروری تأثیر منفی بگذارد. تحقیقات بیشتری برای درک کامل تأثیر تریکلوزان بر انسان نیاز است، اما استفاده از این ماده قبلاً در انواع مختلفی از محصولات ممنوع شده است.

ضدعفونی کننده های دست ممکن است منجر به مسمومیت با الکل شود

از آنجایی که بسیاری از ضدعفونی‌کننده‌های دست حاوی سطوح بسیار بالایی از الکل هستند، ممکن است در صورت استفاده بیش از حد از آنها مسمومیت با الکل ایجاد شود.  ضدعفونی کننده ها به راحتی در دسترس هستند، پس می توانند به راحتی باعث ایجاد مسمومیت در کودکان و نوجوانان شوند. بنابراین بسیار مهم است که فرزندان خود را از این مواد الکلی دور نگه دارید. مخصوصا به علت وجود ظاهر جذاب و رنگی روی ساختار و بدنه ظروف این محلول ها، مانند محلول های ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات، که روی بدنه با عکس میوه های رنگارنگ و جذاب دیزاین شده است، ممکن است برای خردسالان جذابیت و کنجکاوی ایجاد کرده و آن ها را با انواع قوطی های ابمیوه خوراکی اشتباه بگیرند و مصرف نمایند که این عامل خود باعث بروز مشکلات جدی چون مسمومیت، سوختگی نای و مسیر تنفسی، معده و… می گردد که در بسیاری از موارد طی آندوسکوپی های انجام شده مشخص میگردد، این آسیب های وارده جبران ناپذیر هستند.

برخی از مواد ضدعفونی کننده می توانند بر رشد بدن شما  نیز تأثیر منفی بگذارند

ضدعفونی کننده ای که دارای میزان زیادی عطر و رایحه  است و می تواند حاوی مواد شیمیایی سمی مانند فتالات و پارابن باشد. فتالات ها مختل کننده غدد درون ریز هستند که می توانند بر رشد و تولید مثل بدن انسان تأثیر بگذارند و از این طریق نیز می توانند روی پروسه باروری و بارداری مشکل ساز گردند. پارابن‌ها  مواد شیمیایی هستند که می‌توانند بر عملکرد هورمون‌ها، باروری، زایمان، رشد و تولید مثل تأثیر منفی بگذارند.

عوارض استفاده از الکل برای ریه

از دیگر خطرات اسپری الکل می‌توان به این اشاره کرد که؛ اسپری های الکل و مواد ضدعفونی کننده، به دلیل بوی تندی که دارند، ممکن است باعث ایجاد حساسیت و اسیب تنفسی در افراد با ریه ضعیف شوند و یا باعث تشدید علائم تنفسی و مشکلات آسم و… شوند.

گر اسپری الکل به چشم شما وارد شود می تواند باعث کوری یا آسیب بینایی شود.

بسیاری از ما ممکن است پس از استفاده از اسپری الکل به چشم، سریعا شروع به مالش چشم کنیم . اما یادتان باشد که سطوح بالای الکل موجود در این اسپری ها می تواند باعث سوختگی شیمیایی لایه بیرونی چشم شده و آسیب های شدید بینایی ایجاد کنند. به طور معمول، آسیب ناشی از ضدعفونی کننده دست به چشم کاملاً التیام می یابد، اما ممکن است در حین بهبودی، علائم زیر را تجربه کنید:

  • تاری دید موقت
  • درد
  • قرمز شدن
  • در صورت پاشیده شدن الکل و مواد ضدعفونی کننده در چشم و اطراف چشم، سریعا با مقدار زیادی آب، چشم را شستشو داده و سریعا خود را به مراکز درمانی چشم برسانید.

خطرات اسپری الکل

مزایای ضدعفونی کننده دست و نحوه استفاده ایمن از آن

استفاده صحیح و به جا و به اندازه از ضدعفونی کننده دست مخصوصا در شرایط شیوع ویروس کرونا و آلودگی بالای محیطی، قطعا همراه مزایایی است که برای شما عزیزان بیان می نماییم. این فواید ضدعفونی کننده ها عبارتند از :

  • نابودی سریع اکثر انواع باکتری ها  در بیشتر سطوح
  • اثر گذاری بالا با سرعت بالاتر نسبت به شستن دست ها با آب و صابون
  • دسترسی آسان مخصوصا زمانی که آب و صابون دسترسی ندارید

تنها زمانی باید از اسپری الکل یا ضدعفونی کننده های دست استفاده کنید که دستان شما عاری از آلودگی های قابل مشاهده باشد. فقط به اندازه یک سکه(یا کمتر) از آن استفاده کنید و دستان خود را به هم بمالید تا زمانی که ضدعفونی کننده دست کاملا جذب شود. بهتر است پس از خشک شدن ضدعفونی کننده دست، در اسرع وقت از یک مرطوب کننده دست استفاده کنید. استفاده از مرطوب کننده پوست  کمک می کند تا از برخی از عوارض جانبی الکل روی دست، جلوگیری شود.

جمع بندی

هنگامی که ضدعفونی کننده دست به درستی استفاده شود، عوارض و خطرات اسپری الکل به حداقل می رسد. اما هنگامی که از محصول بیش از حد استفاده شود، می تواند باعث خشکی دست و ترک پوست شود. برخی از مواد موجود در ضدعفونی کننده دست، مانند تریکلوزان، ممکن است باعث بروز مشکلات سلامتی شوند. همیشه قبل از خرید برچسب مواد تشکیل دهنده را بخوانید و فقط طبق دستورالعمل روی برچسب محصول از ضدعفونی کننده استفاده کنید.

شرکت سپیدار پمپ یکی از شرکت های پیشرو در زمینه تولید سری پمپ غلیظ پاش است. برای دیدن نمونه کارهای این شرکت، می توانید از بخش های مختلف سایت دیدن کنید.

منابع:

healthline

eatthis

fda

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *