اجزای تشکیل دهنده پمپ غلیظ پاش

اجزای تشکیل دهنده پمپ غلیظ پاش

مقدمه

پمپ لوسیون چیست؟

پمپ لوسیون چگونه کار می کند؟

مزایای استفاده از پمپ لوسیون

جمع بندی

منابع

مقدمه

پمپ های لوسیون راهی عالی برای پخش لوسیون ها، صابون مایع، شامپوها، نرم کننده ها و سایر محصولات مایع خانگی هستند. آنها به شما کنترل دقیقی بر میزان توزیع محصول می دهند تا بتوانید هر بار مقدار مناسبی از مایع داخل ظرف را استفاده کنید.

اما پمپ های غلیظ پاش یا پمپ های لوسیون از چه اجزایی تشکیل شده اند؟ ما تمام اطلاعاتی را که لازم است درمورد  پمپ های لوسیون بدانید را با جزئیات پوشش خواهیم داد!

پمپ لوسیون چیست؟

پمپ‌های لوسیون یکی از رایج‌ترین دستگاه‌های پخش برای اقلام مایع هستند که در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف در صنعت مراقبت‌های شخصی و زیبایی در دسترس هستند و به‌طور خاص با توجه به کاربرد محصول و همچنین ظرفی که با آن جفت می‌شود ساخته شده‌اند.

نکته مهم این است که همه پمپ های صابون، پمپ غلیظ پاش نیستند.  پمپ های لوسیون به طور خاص برای پخش مایعات غلیظ و چسبناک مانند شامپو، نرم کننده، مواد شوینده، مایع ظرفشویی و برخی دیگر از مایعات غلیظ طراحی شده است.

هر چه مایع غلیظ تر باشد، پمپ باید قدرت بیشتری برای تحویل و پاشش محصول داشته باشد.

پمپ لوسیون چگونه کار می کند؟

پمپ لوسیون یک پمپ قابل جابجایی است که در دهانه بالای بطری قرار می گیرد و محصول را با یک عمل پمپاژ به بالا و خارج از بطری می رساند.

معمولاً مکش مایع داخل ظرف با استفاده از نی صنعتی غلیظ پاش انجام می شود. این نی به یک شیر خروجی در داخل پمپ متصل می شود.

اجزای تشکیل دهنده پمپ غلیظ پاش

اجزای تشکیل دهنده پمپ غلیظ پاش عبارتند از:

1. محرک یا شستی

محرک یا شستی یک اهرم متحرک است که برای پخش لوسیون، شامپو، نرم کننده یا مایعات دیگر فشار می دهید.

هرچه سریعتر آن را فشار دهید، محصول سریعتر توزیع می شود.

پمپ‌های لوسیون می‌توانند دارای مکانیزم قفل پایین یا قفل بالا باشند، به این معنی که یا با فشار دادن آن به پایین و چرخاندن قفل می‌شوند(قفل پایین) یا با چرخاندن محرک(قفل بالا) قفل می‌شوند.

همچنین برخی از پمپ های لوسیون هیچ قفلی ندارند.

2. واشر بیرونی

واشر بیرونی محکم به ظرف می چسبد و از بروز هرگونه نشتی جلوگیری می کند.

بسته به طراحی خاص بطری، می توان آن را از مواد مختلفی درست کرد، اما معمولاً جنس آن از نوعی لاستیک است.

3. درب

درب قسمتی است که روی بطری یا ظرف پیچ می شود.

این می تواند از انواع مواد پلاستیکی ساخته شود. درب، محرک را به بطری می بندد تا از نشتی جلوگیری شود و همچنین هوا به مایع داخل ظرف نرسد.

4. دیپ تیوب

دیپ تیوب یک قطعه لوله توخالی طولانی است که صابون، لوسیون یا مایعات دیگر را از داخل ظرف به بیرون آن منتقل می کند.

این لوله معمولا از پلاستیک ساخته می شود و کاملا نسبت به هوا نفوذ ناپذیر است تا به خوبی مایع را پمپاژ کند.

اجزای تشکیل دهنده پمپ غلیظ پاش

5. محفظه

عرض و طول محفظه های پمپ های مختلف با یکدیگر بسیار متفاوت است و به تعیین مقدار خروج محصول هنگام فشار دادن محرک کمک می کند.

اغلب، مردم فکر می کنند که ضخامت و عرض دیپ تیوب مشخص می کند که پمپ چقدر خوب کار می کند و یا چه میزانی از محصول پمپاژ می شود، اما اینطور نیست.

کیفیت ساخت، اندازه و مواد مورد استفاده در ساخت محفظه عواملی هستند که تعیین می‌کنند چقدر محصول پمپاژ شود و کیفیت پمپ غلیظ پاش چگونه باشد.

6. پیستون/ فنر/ توپی(اجزای داخل محفظه)

این اجزای تشکیل دهنده پمپ غلیظ پاش ، قطعاتی هستند که می توانند بر اساس طراحی پمپ لوسیون متفاوت باشند. در برخی از پمپ های غلیظ پاش علاوه بر اجزای ذکر شده، قطعات دیگری نیز وجود دارد.

مزایای استفاده از پمپ لوسیون

اجزای تشکیل دهنده پمپ غلیظ پاش

پمپ های غلیظ پاش راهی عالی برای توزیع محصولات مراقبت شخصی و پاک کننده ها و مایعات غلیظ هستند زیرا استفاده از آنها بسیار آسان است.

این محصول هم در بین تولیدکنندگان و هم در بین مصرف کنندگان محبوب است زیرا باعث می شود محصول تنها با استفاده از یک دست به دست یا روی یک سطح پمپاژ شود.

البته این موضوع به کیفیت بطری محصول نیز بستگی دارد و در صورتی که بطری شکل و اندازه محکمی داشته باشد، می توانید از یک دست برای فشار دادن محرک و پمپاژ مایع داخل بطری استفاده کنید.

صرفه جویی

از آنجایی که بیشتر پمپ های لوسیون برای توزیع مقدار بسیار مشخصی از محصول طراحی شده اند، در نتیجه به طور کلی از میزان محصول کمتری استفاده می شود و در مصرف مایع داخل ظرف صرفه جویی می شود.

چند کاره

پمپ های لوسیون را می توان برای توزیع بیشتر از لوسیون ها استفاده کرد.

آنها معمولاً همراه با مایعات غلیظ و چسبناک مانند شامپو، نرم کننده، لوسیون، شستشوی بدن، کرم بدن، مایع شستشوی صورت و غیره استفاده می شوند.

برخی از صابون های ظرفشویی بسیار غلیظ هستند  و به سختی می توان آنها را با استفاده از یک پمپ غیر لوسیونی پخش کرد.

از پمپ های غلیظ پاش می توان برای پمپاژ مایعات رقیق تر مانند الکل، ضد عفونی کننده و سرکه نیز استفاده کرد.

پمپ های لوسیون بسیار متنوع هستند زیرا می توان از آنها را با بطری های پلاستیکی سخت، اکریلیک، سرامیک و حتی شیشه استفاده کرد.

استفاده راحت

بطری های پمپی برای استفاده بسیار راحت هستند. می توان در حالی که روی پیشخوان یا سطح هستند، تنها با استفاده از یک دست، مایع داخل آن را پمپاژ کرد.

این تقریباً تنها روش توزیع است که برای خارج کردن میاع نیازی به برداشتن بطری نیست.

گرفتگی کمتر

پمپ های لوسیون معمولاً مانند پمپ های غیر لوسیونی خود به خود مسدود نمی شوند.

این به این دلیل است که محفظه اجازه می دهد تا جریان هوای کافی برای ایجاد فشار در بطری برای پمپاژ مایع برقرار باشد. اما میزان هوا به قدری نیست که باعث خشک شدن مایع داخل ظرف و در نتیجه گرفتگی پمپ شود.

پمپ‌های صابونی معمولی که برای مایعات غلیظ طراحی نشده‌اند به راحتی مسدود می‌شوند، زیرا محصول باید دارای ویسکوزیته بسیار کم باشد تا بتواند به درستی از طریق محفظه و محرک پخش شود.

همه کاره

پمپ های لوسیون در مدل های مختلفی ساخته می شود. برخی از آنها قابلیت قفل شدن ندارند، اما برخی می توانند در موقعیت بالا یا در موقعیت پایین قفل شوند.

اگر پمپ در موقعیت “بالا” قفل شود، فقط یک چرخش ساده برای قفل و باز کردن پمپ کافی است.

اگر در موقعیت “پایین” قفل شود، باید پمپ را به سمت پایین فشار دهید و سپس بچرخانید تا قفل شود.

پمپ‌های لوسیون می‌توانند توانایی‌های توزیع مختلفی داشته باشند.

برخی از پمپ‌های لوسیون به گونه‌ای طراحی شده‌اند که فقط مقدار بسیار کمی مانند ½ سی‌سی پخش می‌کنند که برای برخی از محصولات ضد پیری مفید است.

برخی از آنها به گونه ای طراحی شده اند که به اندازه 2 یا 3 سی سی از مایع را پخش می کنند که  برای مایعاتی نظیر شامپو، نرم کننده، مایع شستشوی بدن و غیره مفید است.

ظرفیت پخش بیشتر به این معنی است که شما با فشار کمتر، محصول بیشتری تحویل می گیرید.

جمع بندی

شرکت سپیدار پمپ تولید کننده پمپ غلیظ پاش با کیفیت در ایران است. برای مشاهده نمونه کارها و سفارش می توانید از بخش های مختلف سایت دیدن کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *